Opis przypadku zespół downa

Pobierz

Jednak dopiero po terapii HBOT zauważyliśmy znaczące zmiany.Opis przypadku 12-letnia dziewczynka z zespołem Downa została przyjęta do kliniki z powodu uporczywych wymiotów, ślinienia się i nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych.W 1959 roku grupa francuskich lekarzy opublikowała w rocznikach Francuskiej Akademii Nauk (Jérộme Lejeune, Marthe Gautier, R Turpin C.R.. Dzieci mają odmienne potrzeby, zwłaszcza umysłowe i emocjonalne, które często nierozpoznane i niezaspokajane prowadzą do tzw. zmian wtórnych związanych z brakiem mowy i upośledzeniem .. Niektóre dzieci mają dodatkowe problemy zdrowotne, które .Plik Opis i analiza przypadku przystosowania społecznego dziecka z zespołem Downa.doc na koncie użytkownika magdamachno • folder zespół downa • Data dodania: 11 lis 2011 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Opis przypadku.. Marta jest miłą i pogodną dziewczynką.. We wszystkich przypadkach ZD dodatkowy chromosom obecny jest bądź w plemniku, bądź w komórce jajowej.Mowa dziecka z upośledzeniem umysłowym stopnia umiarkowanego ( Zespół Downa) - studium przypadku Agnieszka Adamowicz Praca pod kierunkiem mgr L. Lempart SPIS TREŚCI Wstęp I.Wyjaśnienia terminologiczne.. Poradnia Chorób Zakaźnych, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im..

Opis i analiza przypadku dziecka z Zespołem Downa.

Katedra Pediatrii, Instytut Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.. 31-34 Pacjenci z zespołem Downa należą do grupy ryzyka rozwoju nabytej wady zastawki mitralnej lub aortalnej, dlatego w przypadku jakichkolwiek niepokojących .Opis i analiza przypadku Opis i analiza przypadku ucznia niedostosowanego społecznie posiadającego zdiagnozowaną nadpobudliwość psychoruchową, deficyty w rozwoju poznawczym, trudności w koncentracji uwagi oraz kształtowanie się cech dyssocjalnych osobowościZespół Downa dotyka zarówno noworodki płci żeńskiej jak i męskiej.. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku.. Ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, gdyż od urodzenia jest dzieckiem specjalnej troski z powodu .Trudności w szczepieniu dzieci z zespołem Downa - opis przypadku.. Zmianom morfologicznym towarzyszą wady rozwojowe, schorzenia układu pokarmowego, problemy z tarczycą.. Uczęszczała do przedszkola z oddziałami integracyjnymi od września 2009 roku..

Studium… Studium indywidualnego przypadku.

Upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym - wyjaśnienie pojęcia.. Hanna Czajka.. Studia Edukacji Wczesnoszkolnej z językiem angielskim; Motywy popełnianych zabójstw.. Objawy kliniczne zależą od ilości dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21, a także od innych, nieokreślonych czynników.. IDENTYFIKACJA PROBLEMU.. Przez ostatnie 3 lata poddana była leczeniu depresji.. II PEDAGOGIKA SPECJALNA INDYWIDUALNY PRZYPADEK DZIECKA Z ZESPOŁEM DOWNA Ela ma dziś 28 lat.. Jej matka wraz z innymi walczy o dom, w którym osoby z zespołem Downa będą mogły żyć godnie, kiedy ich bliskich zabraknie.Charakterystyka zespołu Downa Zespołem Downa nazywa się zestaw charakterystycznych cech spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21.. Pokazujemy tutaj zwyczajowo przyjęte kluczowe czynności.. Jest do końca życia zdana na opiekę najbliższych, a potem być może obcych.. Obecnie wiekiem krytycznym dla kobiety, kiedy odnotowuje się widoczny wzrost urodzeń dzieci z zespołem Downa, jest 35. rok życia.Obszar ewaluacji Opis (z podaniem przyczyn w przypadku, gdy cele i/lub zadania nie zostały zrealizowane) Wnioski do dalszej pracy Ewaluacja wyniku (które cele zostały ..

Tak jak w przypadku wszystkich dzieci, istnieje duże zróżnicowanie rozwojowe w aspekcie wieku, kiedy następuje uczenie się różnych umiejętności.

Katedra Pediatrii, Instytut Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.. Hanna Czajka.. Zespół Downa a upośledzenie umysłoweZespół Downa jest postacią upośledzenia umysłowego, spowodowanego zaburzeniem chromosomalnym najczęściej dodatkowego 21 chromosomu.. św. Ludwika w Krakowie.Osoby z zespołem Downa często cierpią na padaczkę, mają kłopoty ze słuchem i wzrokiem.. Nierozdzielenie chromosomów 21. może dotyczyć zarówno komórek matki jak i ojca.. Thyroid dysfunctions in these patients are very common.Zespół Downa to choroba genetyczna spowodowana trisomią chromosomu 21., której oprócz charakterystycznych cech dymorficznych towarzyszą różne wady wrodzone i upośledzenie umysłowe.Lekarze są w stanie zdiagnozować zespół Downa zaraz po narodzeniu dziecka.Noworodki z zespołem Downa przejawiają bowiem różnice w budowie i wyglądzie twarzy, szyi, stóp i rąk, a przede wszystkim .Zespół Downa nie jest chorobą, ale naturalną formą ludzkiej egzystencji o odmiennym przebiegu rozwoju niż większość genetyczna z 46 chromosomami.. Studium indywidualnego przypadku.Co roku należy badać stężenie TSH, morfologię krwi oraz wykonywać badanie audiologiczne, natomiast badanie okulistyczne trzeba w okresie dojrzewania powtarzać co 3 lata..

Objawy kliniczne zależą od ilości dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21, a także od innych, nieokreślonych czynników.Opis i analiza przypadku dziecka z Zespołem Downa.

Zespół Downa można opisać jako odmienność biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21.Opis przypadku: 22-letnia dziewczyna z zespołem Downa.. Relacja mamy: W tym czasie przyjmowała leki, jednak nie przyniosło to widocznych efektów.. Mówimy wtedy o trisomii chromosomu 21.. Proces leczenia tych pacjentów był odmienny.. W 1959 roku Jérôme Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia 21. chromosomu.Przedstawiamy dwa przypadki dzieci z zespołem Downa i nadczynnością tarczycy.. Jednym z czynników ryzyka jest wiek matki.. Zespół Downa - wyjaśnienie pojęcia.. Za główną przyczynę choroby, podaje się zwiększenie liczy chromosomów 21. pary o jeden.. Pojęcie mowy.. 1959; 248: 602-603), że w komórkach (fibroblastach) wyhodowanych ze skóry dziecka z zespołem Downa znajduje się dodatkowy chromosom maleńkiej pary chromosomów.Ewelina Rychel Pedagogika op.-res.. Zespół Downa - to zespół cech charakterystycznych, spowodowanych obecnością w każdej komórce organizmu dodatkowego chromosomu 21 (jest to tzw. trisomia 21, która dotyczy ponad 90% przypadków).. 1.Dane ogólne.. W marcu 2010 r. 43-letni wówczas mężczyzna z zespołem Downa i umiarkowanym upośledzeniem umysłowym zgłosił się z matką po raz pierwszy do Poradni Kardiologicznej tutejszego szpitala z rozpoznaniem wrodzonej wady serca i nadciśnienia płucnego w jego przebiegu.Zespół Downa, trisomia 21 (ang.Down syndrome, trisomy 21), dawniej nazywany mongolizmem - zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21.. Wpływ zajęć specjalistycznych na rozwój społeczno - emocjonalny sześcioletniego dziecka z Zespołem Downa.. Cechy fizyczne oraz psychiczne dziecka z zespołem Downa powstają w wyniku takiego zaburzenia równowagi w materiale genetycznym, który zakłóca prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.Zespół Downa jest aberracją chromosomową (chromosomopatią) charakteryzującą się obecnością dodatkowego chromosomu 21 albo jego części, np. na skutek translokacji chromosomowej.. Poradnia Chorób Zakaźnych, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im.. Mutacja w obrębie chromosomu częściej jednak pojawia się w komórkach matek, ponieważ dłużej dojrzewają i są bardziej narażone na szkodliwe czynniki.Z espół Downa jest najczęstszym schorzeniem o podłożu genetycznym.. Opis i analiza przypadku dziecka z Zespołem Downa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt